Duguláselhárítás Budapesten azonnal - gyorsszolgálat - 024 - garancia!
06 (30) 882 - 3000 Non-Stop
Miért jön büdös szag a lefolyóból? Mi a megoldás?
A csatornaszagot mindenki ismeri, és egyáltalán nem mondható kellemesnek. Még nagyobb a baj, ha állandó jelleggel jelentkezik az otthonunkban. Ilyenkor nincs más lehetőség, mint utána járni a bűz okának, és a megfelelő módon orvosolni. Ebben a cikkben megismerhetjük, milyen okai lehetnek a lakásban terjengő csatornaszagnak, és hogyan szüntethető meg.
A lefolyóból jövő bűz forrásai
Ha egy lefolyó bűzös, annak általában egy jól meghatározható oka lehet. Amint megtaláltuk, melyik lefolyóról van szó, akkor már gondoskodhatunk is a probléma megoldásáról:- 1. Kézmosó: A kézmosóba főleg szappanmaradékok, illetve haj- és szőrszálak kerülnek. Amennyiben ételmaradékot vagy kisállatokhoz kötődő almot és más dolgokat is belemosunk, azok még könnyebben gondot okozhatnak. A kézmosónál általában a szifonban állhatnak össze ezek az anyagok, és a bomlásuk során bűz szabadulhat fel. A megoldás a szifon kitisztítása, melyhez lefolyótisztító szereket is igénybe vehetünk, illetve szétszerelhetjük a szifont és kifertőtleníthetjük.
- 2. Mosogatógép: Ez esetben a bűz forrása szinte minden esetben a felgyűlt ételmaradék, melyet a nem előöblögetett edényekről, tányérokról mos le a gép. A megoldás ilyenkor a karbantartás, amit amúgy is rendszeresen meg kell tennünk, hogy ne legyen dugulás a vége. Hetente legalább egyszer magas hőfokon kell hosszú programot futtatnunk, a mosogatógép kikapcsolása után pedig a szűrőket is ki lehet szerelni, majd kifertőtleníteni.
- 3. WC: A toalettből származó bűz forrása lehet a lefolyójában lerakódott vízkő vagy húgykő, melyeket megfelelő szerek felhasználásával próbálhatunk meg kezelni. Ha ez nem sikerül, akkor érdemes szerelőt hívni, mert a kövesedés már jóval makacsabb, és dugulást lehet belőle. Amennyiben a WC környéke büdös (vizeletszagú), ott valószínűleg elöregedett tömítés vagy szétcsúszó elemek vannak a háttérben. A cseréjük vagy szerelésük viszonylag könnyű, de ha nem értünk hozzá, akkor szerelő kell hozzá.
- 4. Mosógép: A mosógép szűrőit néhány havonta meg kell tisztítani, erről részletesen ír a használati útmutatója. Egy idő után a mosópor- vagy öblítő adagoló is elkoszolódhat, melyen a forró vizes átmosás segíthet. A mosógépből származó bűz kórokozók elszaporodását jelezheti, ami ráadásul a mosás után a ruhát is büdössé teheti. Ilyenkor gyakran tejszínű lerakódások is megjelennek a dobon és a gép belsején. Ha ezt tapasztaljuk, akkor szórófejes flakonba tett ecettel és kis méretű kefével le kell sikálni minden elérhető felületet, majd forró vizes programmal átmosni a gépet. Az ecet nem csak fertőtlenít, de oldja a vízkövet és minden lerakódást. Barkácsboltokban kapható a gépbe tehető fertőtlenítő tabletta, ami a több éve nem használt, büdössé vált mosógépeket is megfelelően kifertőtleníti egy forró vizes programmal.
- 5. Zuhanytálca vagy kád: Itt is a lefolyó belsejében vagy a szifonban összegyűlt haj- és szőrszálak, kozmetikumok, tusfürdők és hasonló anyagok okozhatnak problémát. Ha nem a rendeltetésüknek megfelelő használtuk ezeket, akkor a beléjük öntött anyagok is összegyűlhetnek a lefolyóban. A megoldáshoz boltban kapható csatornatisztító szereket vethetünk be, melyek nem csak a kórokozókat, de minden szerves anyagot feloldanak. Ha ezzel nem jutunk dűlőre, akkor szerelőt kell hívni, mert a kád vagy zuhany lefolyóját szétszerelve azok széteshetnek, amit többségében csak bontással lehet helyreállítani.
- 6. Padlóösszefolyó: Ez a berendezés nagyon gyakran a bűz forrása, mivel legalább a kád és a kézmosó, de sokszor a mosógép is rá van kötve. Emiatt sokféle irányból kap nagyon sokféle szennyeződést. Ha a padlóösszefolyóba öntjük a felmosóvizet vagy más, nem oda való anyagokat, azok is összegyűlhetnek a szifonban. A büdösség megszüntetése azért is fontos, mert dugulás előhírnöke lehet. Az összefolyón lévő rácsot leszedve, kesztyűben ki tudjuk szedni a felgyűjt haj- és szőrszálakat, pamut bolyhokat és más szennyeződéseket. Ezután a rendszert fertőtlenítős forró vízzel átmosva, várhatóan megszűnhet a rossz szag.
- 7. Mosogató: A konyhai mosogatóban is nagyon könnyen összegyűlhetnek az ételmaradékok és zsíros szennyeződések, melyek egy idő után erjedésnek indulnak. A rendszeres karbantartással megelőzhető a bűz, de ha már kialakult, akkor olyan házi praktikákkal, mint a szódabikarbóna és az ecet vagy a forró víz leöntése, átmosható a rendszer. Ha a probléma nem szűnik meg, ez esetben is lehet a bolti lefolyótisztító szerek használatával, illetve a mosogató alatt található szifon szétszerelésével próbálkozni.
Ha nem működik semmi:
Amennyiben a fentiekben megismert ötletek nem működnek, ott gyanakodni kell arra, hogy más probléma állhat a háttérben. Ezek többségének felderítéséhez és megoldásához duguláselhárítási szakemberre lesz szükség, aki ki tudja nyomozni, hogy mi lehet az állandó bűz oka. Ehhez rendelkezik olyan eszközökkel, mint például a csatornakamera, melyet ledugva felmérhetők az esetleges strukturális meghibásodások. Ezeket akár utólagos szerelési munkálatokkal is lehet orvosolni, ami idő és költség, viszont utána jó időre búcsút mondhatunk az otthonunkban terjengő bűznek.Olcsó duguláselhárítás áraink Budapesten »